Genel Kültür Güncel Teknoloji

Google Reklamları Nasıl Verilir?

İşletmeler internetin gücünden faydalanarak işlerini büyütebilir, pazarlarını genişletebilir ve yeni müşterilere ulaşmak isteyebilirler. Bunun en etkin yolu ise Google arama motoruna reklam vermektir. Google, reklam işlemlerini Google Ads adını verdiği sistem ile gerçekleştirir.

Google reklamları denince ilk akla gelen Google arama motorunda yapılan aramaların sonucunda en yukarıda ve en aşağıda çıkan sponsorlu metin reklamlarıdır. Ancak şu anda Google reklamları bunların çok ötesine geçmiş durumdadır. Metin reklamları dışında aşağıdaki mecralar da Google reklamlarının içinde yer almaktadır.

Google Görüntülü Reklam Ağında yayımlanan görsel reklamlar (GDN Banners), Youtube sitesinde yayımlanan video reklamlar (Youtube Ads), Gmail’da yayımlanan GSP reklamları (Gmail Sponsored Ads)

Google reklamı vermek için ilk olarak Google’ın e-posta takip ve bir çok Google hizmetlerinden faydalanmanızı sağlayacak olan gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra açmış olduğunuz gmail hesabınız ile Google Ads sistemine kayıt olacaksınız. Kayıt işlemi için gmail adres ve şifrenizin aynısını girmeniz gerekiyor. Böylece karşınıza Google Ads hesabınızın oluşturulduğunu bildiren bir metin gelecektir. Google Ads hesabınızı oluşturduktan sonra kampanyalar bölümünden yeni kampanya oluşturabilir ve kampanya ayarlamalarınızı yapıp reklamlarınızı verebilirsiniz. Google Ads kampanya ayarları bir çok özellik içerir ve bu özellikler oldukça kullanışlıdır. Reklamınızın yayınlanacağı yer, zaman aralığı gibi bir çok özelliği kampanya planınıza uygun olarak değiştirebilir ve güncelleyebilirsiniz.