Genel Kültür Güncel İş Dünyası

Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle iş başvurusunda bulunduğunuz şirketi mülakata gitmeden önce araştırmalısınız. Faaliyet gösterdiği sektör, şirketin geçmişi, yatırımları, ortaklı yapısı gibi konular hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Ardından başvurduğunuz pozisyondan tam olarak şirketin ne beklediği, aradıkları personelin özellikleri gibi konularda da bilgi edinmelisiniz. Bu özellikleri taşıdığınıza ve beklentileri karşılayabileceğinize emin olmalısınız. Yeterli olduğunuz bilmeniz, şirketin stratejileri gibi konular ile kendi özelliklerinizin örtüşmesi size görüşme sırasında ek bir rahatlık sağlayacaktır.

Mülakata başladıktan sonra işiniz konusundaki kendine güveninizi belli edin ve işe uygun olduğunuzu hissettirmeye gayret gösterin. Mülakat sırasında sorulan sorulara mümkün olduğunca kendi düşünceleriniz ve özgün cümleleriniz ile yanıt verin böylece sizi değerlendirecek kişi söylediklerinizin gerçek olduğuna emin olsun.

Mülakata gittiğinizde kendinize ve giyim tarzınıza dikkat edin. Dış görünüş açısında abartıdan ve bakımsız bir görüntüden uzak durun. Bu sizi mülakat sırasında bir adım öne taşıyacaktır.

Özellikle trafik gibi sorunların olduğu büyük şehirlerde ikamet ediyorsanız. İş görüşmesine görüşme saatinden 15 dk. erken gitmeniz faydalı olacaktır. Bu size ekstra olarak görüşmeye gittiğiniz ortama uyum sağlama konusunda bir avantaj sağlar. Mülakatlarda size yönetilecek sorulara ne çok kısa ne de çok uzun cevaplar verin. Yanıtlarınızı elinizden geldiği kadar optimum uzunlukta tutmaya gayret gösterin. Uzun cevaplar muhatap olduğunuz kişiyi konudan uzaklaştırır. Kısa cevaplar ise konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınız imajı yaratır.